manga grubu-menajeri

 

MANGA

maNga’nın HİKAYESİ…
90’lı yılların ortasında heavy metal’in kendi içinde yaşadığı kırılma ve Nu- Metal’in ortaya çıkış zamanlarında grup elemanları henüz farklı gruplarla müzik yaparken Nu-Metal’e ilgi duymaya başlıyorlar. Artık peşinden gittikleri sound’lar, yorumladıkları şarkılar onlara yetmez olmuş. Ankara küçük, rock camiası daha küçük. Hemen herkes birbirini tanıyor. maNga elemanları da sık sık farklı grupların elemanları olarak karşılaşıyorlar birbirleriyle.
90’ların son yılları, üniversitenin ilk yıllarına denk geliyor maNga için. Tüm elemanların aklında “bir grup kurmak” ve kendi müziğini yapmak vardı. “Sing Your Song” adlı şarkı yarışması ile bu fikir hayata geçmeye başladı. 2001 yılıydı. Grup artık kurulmuştu. “Sing Your Song” yarışması döneminde şarkılarını kaydeden Haluk Kurosman; daha sonra maNga’nın menajeri ve prodüktörlerinden olacak Hadi Elazzi’ye maNga’dan söz etti. Hadi ve Haluk; maNga’ya inanıyorlardı. İkisi ortak bir prodüksiyon şirketi kurmaya karar verdiler. maNga’nın ilk albümü; GRGDN Yapım’ın Sony Müzik Türkiye ortaklığıyla gerçekleştirdiği ilk ve büyük başarı kazanacak projesi olacaktı.

2004 te grupla aynı adı taşıyan o meşhur ilk albümleri çıktı. Çıkmasıyla birlikte de büyük bir patlama oldu. Ama televizyonda, radyoda hangi kanalı açsanız maNga şarkısı çalıyor, video klip’i gösteriliyordu. İlk albümde yer alan o ilk bestelerinin yanı sıra Göksel, Koray Candemir, Deniz Özbey Akyüz (Vega) gibi isimlerle yaptıkları eşlikler kazınmıştı akıllara.
2004-2009 arası çok hızlı geçti maNga için. Her ne kadar ikinci albümleri “Şehr-i Hüzün”ün çıktığı 2009’a kadar içinde 2 ekstra şarkı ve video klipleri içeren bir DVD olan “maNga+”ı çıkarttılar. 2010 yılına ve Eurovision’a “We Could Be The Same” adlı şarkılarıyla Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına aldığı ikincilik, Sertab Erener’in birinciliğinden sonra kazanılmış en büyük başarı oldu. Aradan üç sene daha geçmişti. 2012 yılında “E-Akustik” albümünü çıkardılar. Orda da üç yeni şarkı vardı. Rock’n roll bir kadın olarak gördükleri Yıldız Tilbe ile yaptıkları düet, “Hani Biz” çok ses getirdi.
Hepsi üçüncü stüdyo albümleri “Işıkları Söndürseler”e ruhsal olarak hazırlanmak, müzisyen olarak beslenmek ve yaratıcı olmak içindi… Özgürleşmek içindi.
Grubun yolu 2013’ün şubat ayında, yeni albümden hemen önce turntable’ın başındaki Efe Yılmaz’la ayrıldı. Ve şimdi İngilizce bir albüm yapmaya hazırlanıyorlar. Bir ajansla anlaştılar, yurtdışına yüklenecekler yeniden. Yeni maceralara atılacaklar. Gerekirse şehir, gerekirse ülke değiştirecekler yine. Korkmuyorlar. “Yeter ki peşinden koşabileceğimiz bir heyecan, bir ilham olsun” diyorlar. Kuruldukları 2001 yılından bugüne geçen 13 yılda Türkçe ve İngilizce alternatif rock yapan önemli bir grup bir marka oldu artık maNga. Ve yeni bir dönemeç olacağına inandıkları “Işıkları Söndürseler” albümü, bu kez hüznün değil umudun albümü olacak aynı zamanda. Işıkları söndürseler bile maNga kariyerinde yeni aydınlıklar yaratacak.

Organizasyonlarınız için Temin Edebileceğimiz Anlaşmalı Sanatçı Listemiz için tıklayın
( Bu sayfa tanıtım amaçlı oluşturulmuştur. Fiyatlara; Ulaşım ,Konaklama / Ses , Sahne Sistemleri ve Vergiler Dahil Değildir. )
Fiyatlar ; Okullar , Vakıf Dernekler, Yardım Konserleri ve Halk Konserleri için Tarihlerine göre Değişmektedir.
 

İletişim Bilgileri

Biracılar sok.No:29 34387 Mecidiyeköy / İstanbul.
  • Mobil:+90 532 456 8787
  • Telefon:+90 212 272 0101
  • FAX:+90 212 272 6868
  • E-mail: tuncer@tncyapim.com
Resmi internet site adreslerimiz
error: